לאיחוד הלאומי הקש 1

הסקרים מציפים אותנו מכל כיוון ומאבדים מאמינותם כל פעם שהסקר נתקל בקרקע הקשה של המציאות. ומוסיף מ“מאבד תמלילים”, מזכיר שבניגוד לרוחניות, סטטיסטיקה אמורה לכאורה להיות מדע אך היא כושלת פעם אחר פעם.

אבל הבעיה היא לא בסטטיסטיקה – הבעיה היא במציאות שכושלת פעם אחר פעם ביצירת מיצג קוהרנטי. אחת הסיבות הפחות מוכרות לתופעה הקשה שמעיבה על העיתונים היא מאגר הנסקרים, שמורכבים מפנסיונריות מנומנות ומרכזיות אלקטרוניות.

המרכזיות האלקטרוניות מתגלות כקהל הפכפך. יום אחד היא יכולה להגיד: “להזמנת הסרט הר ברוקבק לחץ 1” – מנדט ברור למרץ. אבל במישנהו היא תודיעה “הזמנת שני מקומות לשר המלחמה”: תמיכה ברורה באיחוד הלאומי, עם נטייה לכהנא חי. במקרים כאלה, יודע כל סוקר, יש לסיים בזריזות את השיחה לפני שהקול המתכתי יתחיל לקונן על שואת אחינו מהגוש שדמם זועק מן הקראווילה.

בנוגע לפנסיונרים השיטה יותר מורכבת אך מהירה פי כמה. מומחים אמיתיים בתחום יכולים לשאוב תשובות לחמישה הסקרים הבאים מההמהום המנומנם הראשון. אם קמצוץ מבטא רוסי ותיק מתגנב לקול המופתע שנשמע מעבר לקו, הרי שיש לנו תומכת נלהבת ביד קשה נגד הטרור הצ’צ’ני, מצביע בטוחה לליברמן . ביבי מגיע אצלה בסקאלה רק בשלב של מחבבת אבל עדיין לא שרופה עליו. השפם של פרץ אמנם מזכיר לה את ימי סטלינגראד העליזים אבל זו עדיין לא סיבה שיחזיר את הגולאגים.

כשח’ גרונית מתגלגלת מהאוזניות של הסוקר, הוא מיד מבין שמדובר בתומך ליכוד שרוף שלא יצביע למפא”י גם אם פרס יחגור חגורת נפץ ויתפוצץ בשוק של עזה. מצד שני כאן יידרשו כמה שניות נוספות לברר אם לביבי פניו או שהוא מחכה לנפילה כדי להצטרף לפמלייה של ג’ודי. בד”כ שאלת בקיאות בסיסית בכוכב נולד מסלקת כל התלבטות. במקרים הקשים משלבים שאלת פתע מהשגריר : אם הוא זוכר מי זכה – זה ביביסט מלידה.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: